Znalezienie posady w kraju nie jest nieskomplikowanym zadaniem, o czym świetnie wiedzą absolwenci. Zresztą nie tylko oni szukają dobrze płatnego stanowiska, którego piastowanie, oprócz zysków czysto pieniężnych, przyniesie również sporą satysfakcję. Jeżeli poszukiwania znacząco się przedłużają, to wówczas wiele osób myśli o wyjeździe do Szwajcarii, aby tam zarabiać i rzecz jasna, zamieszkać. Zresztą powodów do zmiany miejsca pobytu jest więcej – dodatkowym impulsem pozostaje chociażby fakt, że w innym kraju mieszka już część naszej dalszej familii.

Źródło: http://www.flickr.com
Praca zagranicą jest o wiele bardziej dochodowa niż w ojczyźnie. Zycie na obczyźnie, a szczególnie w Europie Zachodniej, bywa oczywiście droższe niż u nas. Jednakże wysokość zarobków i tak pozostaje wystarczająca, aby żyć na poziomie i posiadać monety nie tylko na bieżące wydatki, ale i na wycieczkę za miasto. Pieniądze zyskują kilkukrotnie na swojej wartości, jeśli zostaną dostarczone do Polski i zamienione na złotówki. W wymieniony sposób Polacy utrzymują swoje rodziny.
W w dni powszednie pracują i mieszkają zagranicą, a zarobione środki finansowe w większości wydają w ojczyźnie. Czasami przyjeżdżają do rodzinnego mieszkania na weekend, a niekiedy pojawiają się tylko na święta. Tak czy inaczej, z powodu braku widoków na lepszą przyszłość, pozostałe rozwiązania nie wchodzą w rachubę, a najmocniej cierpią na tym rozdzielone rodziny – zostało ukute nawet takie określenie jak eurosierota, które dobitnie podsumowuje omówioną sytuację.
Zwrot podatku z zagranicy pozostaje kolejnym źródłem dochodu rodaka pracującego w innym kraju. Wysokość otrzymanej sumy jest uzależniona od paru czynników. Z pewnością zwrot podatku z Irlandii będzie się znacząco różnił od tego przyznanego np. w Anglii. W zależności od konkretnego państwa, trzeba uzupełnić odpowiednie dokumenty i załączyć np. deklaracje, gdzie pojawi się informacja o wysokości ewentualnych dochodów w Polsce. Ponieważ nie każdy Polak wystarczająco dobrze zna dany język obcy i w związku z tym nie jest w stanie samodzielnie wypełnić druczka, musi odnaleźć biuro rachunkowe i w ten sposób zlecić zrealizowanie niektórych zadań bardziej kompetentnym osobom. Jak widać zwrot podatku z zagranicy pozostaje bez dwóch zdań zyskowny dla Polaków, ale trzeba się nieco nachodzić, żeby załatwić wszystkie formalności.
Bywa, że do obcego kraju wylatują całe familie i to znów z przyczyn ekonomicznych. Malucha można bez trudności zapisać do żłobka, w razie utraty etatu można liczyć na rządową pomoc, a opieka medyczna bywa dobrze zorganizowana. Zresztą pracujący zagranicą są w stanie podać wiele innych powodów, dla których przeprowadzka jest opłacalna.