Niby co roku robimy to samo – wypełniamy pit. Niby mamy świadomość jak to robić, bo jest to zupełnie łatwe i systematyczne. Niemniej, kiedy przychodzi co do czego, to znowu pojawiają się mnóstwo pytań. Rodzi się więc pytanie, który pit jest który, jaki pit należy wypełnić. Sprawdź to znowu, żeby pit 2015 nie był kłopotem, a został rutyną.

Źródło: http://www.flickr.com
Dla kogo dokładnie jest przeznaczony PIT-37? Zaczerpnie z niego duża cześć osób zatrudnionych na etatach, ale także ludzie działający na bazie innych sposobów zatrudnienia – umowy o dzieło i zlecenia. PIT-37 mogą złożyć osoby będące małżeństwem ale też osoby indywidualne, które mają na utrzymaniu dzieci. Tego typu szanse skutkują zazwyczaj wyższym zwrotem podatku (czytaj więcej o finansach i podatkach). Co daje PIT-37? Umożliwia odjęcie różnych dostępnych ulg podatkowych. Najczęściej wybierane z nich, to: ulga na dziecko i ulga na Internet. Można także odliczyć ulgę rehabilitacyjną a także darowizny, które zostaną odciągnięte na cele użyteczności publicznej. Warto też przypomnieć o ulgach uzyskanych na mocy tak zwanych praw nabytych. Wlicza się tu przykładowo ulga mieszkaniowa.

Źródło: http://www.flickr.com
Formularz PIT-28 uzupełniamy, gdy chcemy rozliczyć się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Tego typu deklarację należy wypełnić we wcześniejszym terminie niż pozostałe PIT-y, bo już do 31 stycznia 2013 roku . Komu dedykowany jest PIT-28? Dla prowadzących osobiście pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących wspomnianą działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych albo spółki cywilnej osób fizycznych. Dla otrzymujących przychody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy). W tej kategorii można wyszczególnić wiele innych tego rodzaju umów. Wszystkie one zaliczają się do rozliczania zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego. Trzeba jednak uważać! Nie powinny one być w tym samym czasie zawierane w obrębie prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.
Zeznanie PIT-36 deklarują ci, którzy w roku 2012 otrzymywali zarobki obarczone opodatkowaniem zgodnie ze skalą podatkową (18-32%) . Odbywa się to bez pośrednictwa płatnika, co oznacza, że tacy podatnicy sami będą musieli obliczyć zaliczki na podatek czy wartość podatku do zapłaty. W sytuacji, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.